University of Illinois at Urbana-Champaign Division of Management Information

 Current Staff Directory Listing

DMI PN99022

Department: 375  (IL Natural History Survey)

If you do not see the information you need below, click on any staff member's name to see the entry in the online phonebook (PH)

All phone numbers are in the 217 area code unless otherwise indicated.

Last updated: 11/19/2017

Staff contacts:

 Phone  Name
Academic HR Contact
 244-4768  Megan K. Weeks
 244-7793  Angela M. Young
Business Manager
 244-7802  Alan P. Dudley
End-user IT Support
 333-3559  Dwight I. Divine
Facilities Manager
   Robert Tipsword
Scheduler
 244-2120  Cathy J. Bialeschki
Staff HR Contact
 244-4768  Megan K. Weeks
 244-7793  Angela M. Young

Complete staff directory:

 Phone  Name Address3 Titles held in this department
A. Faculty and Other Academics
 333-7784  May R. Berenbaum M/C 118  PROF, PRI
 333-2340  Sydney A. Cameron M/C 118  PROF, PRI
 333-8483  Michelle L. Green M/C 010  RES ASST PROF
 333-6181  Jan E. Novakofski M/C 010  PROF, PRI
 265-0309  Gene E. Robinson M/C 195  PROF, PRI
B. Academic Professionals
 Phone  Name Address3  Titles held in this department
 265-0034  Philip J. Anders M/C 652  BIOLOGICAL INFORMATICIAN
 728-4851  Sara R. Andree M/C 652  RESTORATION ECOLOGIST
 (847) 217-5975  Steven D. Bailey M/C 652  AVIAN BIOLOGIST
   Rhianna N. Baldree M/C 652  HERBARIUM DIGITIZATION CURATOR
 782-2954  Jeannie L. Barnes M/C 652  DATABASE MGR/DNR LIAISON
 244-9411  Marilyn Beckman M/C 652  RESEARCH PROGRAMMER
   Lisa K. Beja M/C 652  VST GIS PROJECT COORD
 265-6242  Thomas J. Benson M/C 652  CTAP COORDINATOR ; SR WILDLIFE ECOLOGIST
 265-7303  Tara A. Beveroth   AVIAN FIELD SPEC
 265-0755  Erika E. Bilger M/C 652  ASSOC AQUATIC ENTOMOLOGIST
   Kristen E. Black M/C 652  VST HUNTER RECRUITMENT SPEC
   Millon Blackshear M/C 652  ASSOC MEDICAL ENTOMOLOGY SCI
   Kyle J. Broadway M/C 652  ASSOC FISHERIES ECOL
   Catherine A. Buchalski M/C 652  COASTAL ECOLOGIST
 333-6897  Steven Butler M/C 652  RESEARCH BIOLOGIST
 244-6847  Yong Cao M/C 652  STREAM ECOLOGIST
 244-7741  Connie J. Carroll M/C 652  REGIONAL ECOLOGIST
 (309) 543-6000  Andrew F. Casper   ACTING DIRECTOR ; ASST RES PROG LDR LG RIV ECO
 (847) 242-6441  Patrice M. Charlebois M/C 652  AQUATIC ECOL, ANS OUTREACH SP
 300-3844  John H. Chick M/C 652  PRINCIPAL AQUATIC ECOLOGIST
   Janesse Colon-Ruiz M/C 652  ASST WETLAND PLANT ECOLOGIST
 (618) 466-9690  Megan E. Cowan M/C 652  FIELD/LAB SCI SPEC
 721-3528  Kevin S. Cummings M/C 6182  AQUATIC SURVEYS COORD
 333-6889  Sergiusz J. Czesny M/C 652  CABINET STIPEND ; DIR AQUAT ECOL FIELD STAT
   Mark A. Davis M/C 652  CONSERVATION BIOLOGIST
 (309) 543-6000  Jason A. DeBoer M/C 652  LARGE RIVER ECOLOGIST
 649-7414  Ralph E. Dewalt M/C 652  AQUATIC ENTOMOLOGIST
 265-7558  Amy Dickinson M/C 652  SR ECOTOXICOLOGY LAB SPEC
 244-7408  Christopher H. Dietrich M/C 652  SYSTEMATIC ENTOM, SECT LEADER
 244-9578  Dmitry A. Dmitriev M/C 652  BIODIV INFORMATICIAN/SYS ENTO
 300-4018  Sarah A. Douglass M/C 652  ASSOC MALACOLOGIST
 300-0970  Michael J. Dreslik M/C 652  HERPETOLOGIST
   Jared F. Duquette M/C 652  HUNTER AND TRAPPER RECRUIT SCI
 333-0006  Lisa M. Einfalt M/C 652  LABORATORY SUPERVISOR
 244-5695  James L. Ellis M/C 652  NATURAL AREAS COORD
 244-5059  John M. Epifanio M/C 652  MOLECULAR ECOLOGIST
 333-1005  Kelly A. Estes M/C 652  AGRICUL PEST SURV COORD
 244-9446  James R. Flood M/C 652  RESEARCH PROGRAMMER
 244-6716  George W. Geatz IV M/C 652  WETLAND SOIL SPEC
 300-3923  Eric J. Gittinger M/C 652  AQUATIC ECOLOG/LTRMP TECH
 782-9129  Vincent E. Hamer M/C 652  NATURAL RES SURVEYS COORD
 244-2109  William C. Handel M/C 652  PLANT ECOLOGIST/BOTANIST
 244-9448  Sam W. Heads M/C 652  LEAD PALEONTOLOGIST
   Mitchell T. Hess M/C 652  ASST AG HAB PROGRAM MGR
   Chad E. Hickman   GIS/DATABASE SPEC
 (847) 242-6442  Danielle J. Hilbrich M/C 652  AIS OUTREACH ASST
 (309) 543-3950  Christopher S. Hine M/C 652  WILDLIFE BIOLOGIST
 333-6880  Leon C. Hinz M/C 652  STREAM ECOLOGIST
 300-0182  Gregory A. Hitzroth   OUTREACH SPEC
   Tara C. Hohoff M/C 652  ASSOC MAMMALOGIST
 244-2922  Jeffrey P. Hoover M/C 652  AVIAN ECOLOGIST
   Nathan C. Hudson M/C 652  NATURAL AREAS RES SPEC
   Maria T. Iturriaga Casanova M/C 652  HERBARIUM GEOREFERENCING CUR
 265-6297  Janet L. Jarvis M/C 652  GIS/DATABASE SPEC
 244-9267  Kevin P. Johnson M/C 652  PRINCIPAL ORNITHOLOGIST
   Jocelyn R. Karsk M/C 652  ASST MAMMALOGIST
 244-0873  Dennis J. Keene M/C 652  SOIL SCI/WETLAND ECOLOGIST
 (309) 543-6000  Doyn M. Kellerhals   ASST LARGE RIVER ECOLOGIST
 300-6786  Ian T. Kenney M/C 652  WETLAND SOIL SPEC
 206-6158  Kimberly C. Kessinger M/C 0000  ASST NAT RES SURVEYS COORD
 244-8821  David M. Ketzner M/C 652  BOT/WETLAND PLANT ECOL
 333-1186  Chang-Hyun Kim M/C 652  MED ENT LAB SPEC
 300-3774  Sarah M. King M/C 652  ASSOC FISHERIES BIOLOGIST
 558-2517  John T. Kirchgesner M/C 0000  ASSOC LAND USE MANAGER
 265-6707  Andrew R. Kuhns M/C 652  ECOLOGIST
   Seth A. Love M/C 652  ASST LG RIV FISHERIES ECO
 300-3955  Ben J. Lubinski M/C 652  AQUATIC ECOL/LTRMP TECHN
 244-9461  Michael D. Maehr M/C 652  SPECIES FILE SOFTWARE SPEC
 333-8459  Paul B. Marcum M/C 652  ASST PROJ LDR FOR BOTANY
 333-6856  Nohra E. Mateus-Pinilla M/C 652  PRIN VETERINARY EPIDEMIOLOGIST
   Kristopher A. Maxson M/C 652  ASST LG RIVER FISHERIES ECOL
   Thomas C. McElrath M/C 652  INSECT COLLECTION MANAGER
 333-6880  Susan D. McIntyre M/C 652  WETLAND PLANT ECOLOGIST
 300-4025  Thomasine M. McNamara M/C 652  FAS DATABASE MGR
   Jean Mengelkoch M/C 652  ASSOC MAMMALOGIST
   Brian A. Metzke M/C 652  STREAM ECOLOGIST
 244-0439  Andrew N. Miller   PRINCIPAL MYCOLOGIST
 244-0691  Craig A. Miller M/C 652  HUMAN DIMENSIONS BIOLOGIST
   Jamie L. Minnaert-Grote M/C 652  HERBARIUM COLLECTION MGR
 265-8167  Brenda Molano-Flores M/C 652  SENIOR PLANT ECOLOGIST
   Dmitriy Y. Mozzherin M/C 652  BIODIVERSITY INFORMATICIAN
 333-5986  Jennifer M. Mui M/C 652  COMMUNICATIONS COORD
   Michael Murphy M/C 652  BOTANIST
   Michael Nannini M/C 652  FISHERIES/AQUATIC ECOLOGIST
   Danielle M. Nelson M/C 652  ASSOC ECOLOGIST
 333-6830  Julie E. Nieset M/C 652  WETLAND PLANT ECOLOGIST
   Andrew J. Olnas M/C 652  ASST WETLAND PLANT ECOLOGIST
 300-0997  Jerrod L. Parker M/C 652  LG RIVER FISHERIES ECOLOGIST
 333-0006  Joseph J. Parkos III M/C 652  ASST FIELD STATION DIR
 (847) 872-8677  Scot D. Peterson M/C 652  ASST AQUATIC ECOLOGIST
 244-7077  Christopher A. Phillips M/C 652  PRINCIPAL HERPETOLOGIST
   Edward P. Price M/C 047  BOTANIST
   Anastasia A. Rahlin M/C 652  ASSOC ORNITHOLOGIST
 333-6889  Eric N. Ratcliff M/C 652  AQUATIC ECO, ASSC STAT DIR
 265-5489  David J. Riecks-Soucek M/C 652  ECOTOXICOLOGIST/ ENTOMOLOGIST
 300-3556  Jason L. Robinson M/C 652  AQUATIC ENTOMOLOGIST
   Yury Roskov M/C 652  CATALOGUE OF LIFE EXEC EDITOR
   Jason P. Ross M/C 652  ASSOC HERPETOLOGIST
 (847) 872-8677  Charles R. Roswell M/C 652  ASST RES SCI IN AQUATIC ECOL
   Timothy A. Rye M/C 652  CTAP BOTANIST
 333-4712  Wendy Schelsky M/C 652  BIOL SURVEYS PROGRAM LEADER
 244-2157  Joshua L. Sherwood   ASSOC ICHTHYOLOGIST
 333-0310  Valerie A. Sivicek M/C 652  FIELD BIOL/DATABASE MGR
 244-5048  Dennis P. Skultety M/C 652  GIS/GPS SPEC
 300-1036  Lori A. Soeken-Gittinger M/C 652  AQUATIC ECOLOGIST
 (309) 543-6000  Levi E. Solomon M/C 652  FIELD RESEARCH COORD
 244-5047  Leellen F. Solter M/C 637  INSECT PATHOLOGIST SECT LEADER ; INTERIM DIR
 244-6851  Joseph L. Spencer M/C 652  PRINCIPAL INSECT BEHAVIORIST
 300-4023  Greg R. Spyreas M/C 652  BOTANIST ; FPDCC ASST COORD
 300-4024  Kimberly A. Stanhope M/C 652  OUTREACH COORD
 244-1516  Jeffrey A. Stein M/C 652  SR RES SCI IN FISH ECOLOGY ; STRATEGIC PROJECTS LEADER
   Daniel J. Stephens M/C 652  VST HUNTER RECRUITMENT SPEC
 333-6897  Andrew J. Stites M/C 652  ASSOC ICHTHYOLOGIST
 300-0969  Alison P. Stodola M/C 652  ASST AQUATIC FIELD BIOLOGIST
 300-4003  Kirk Stodola M/C 652  ASSOC ORNITHOLOGIST
   Christopher M. Stone M/C 652  MEDICAL ENTOMOLOGIST
 244-2153  Christopher A. Taylor M/C 652  SR CUR OF FISHES & CRUSTACEANS
 244-4594  Jeremy S. Tiemann M/C 652  ASSOC AQUATIC ECOLOGIST
   Anne W. Turek M/C 652  ASSOC ECOLOGIST
 265-0583  Tari A. Tweddale M/C 652  GIS SPEC/COORD
 333-6830  Eric F. Ulaszek M/C 652  BOTANICAL SURVEYS COORD
   Rachel M. Vinsel M/C 652  ASST DATA CURATOR
 728-4851  David H. Wahl M/C 652  FIELD STATION DIR
 244-4089  Michael P. Ward M/C 047  SR ORNITHOLOGIST
   Andrya L. Whitten M/C 652  ASST LG RIVER FISHERIES ECOL
 265-0368  Scott M. Wiesbrook M/C 652  ASST PROJECT LEADER FOR SOILS
 244-2176  Brian W. Wilm M/C 652  WETLAND SCI PROGRAM LEADER
   Daniel B. Wylie M/C 652  ZOOLOGICAL COLLECTIONS MGR
 333-6855  Aaron P. Yetter M/C 652  ACTING ASST DIR ; WATERFOWL ECOLOGIST
 244-9473  Matthew J. Yoder M/C 652  BIOLOGICAL INFORMATICIAN
   Atticus W. Zavelle M/C 674  DATA AND INFO SPEC
   David N. Zaya M/C 652  PLANT ECOLOGIST
 333-3870  Brad Zercher M/C 652  GIS/GNSS TRAINING COORD
 (847) 294-4136  Zachary C. Zuckerman M/C 652  ASSOC FISHERIES RESEARCH SCI
C. Civil Service
 Phone  Name Address3  Titles held in this department
 244-2120  Cathy J. Bialeschki M/C 652  ADMINISTRATIVE AIDE
 (309) 543-6000  April M. Burgett   BUSINESS MANAGER I (CONT)
 244-5121  Linda K. Campbell M/C 652  OFFICE ADMINISTRATOR
 244-9417  Patricia A. Dickerson M/C 652  ARTIST, SCIENTIFIC
   Mindy E. Lowers M/C 999  OFFICE ADMINISTRATOR
 333-6880  M. Lynnette Miller-Ishmael M/C 652  TECHNOLOGIST I, RESEARCH
 (847) 872-8677  Jennifer A. Rimkus M/C 652  OFFICE ADMINISTRATOR
 244-1516  Justin K. Rondon M/C 652  NATURAL SCIENCE LAB ASST I
 728-4851  Deanne L. Rothermel M/C 652  ACCOUNTANT II (CONTRACT APPT)
 300-7692  Michael J. Thomas M/C 652  NATURAL SCIENCE LAB ASST III
 244-9416  James D. Tucker M/C 652  PROGRAMMER I, APPLICATIONS
U. Other
 Phone  Name Address3  Titles held in this department
 265-0320  Matthew C. Allender M/C 002  RESEARCH AFFILIATE
 244-5937  Jeffrey D. Brawn M/C 047  INSTITUTE AFFILIATE
   Eric R. Larson M/C 047  INSTITUTE AFFILIATE
 244-6606  Ken N. Paige M/C 122  INSTITUTE AFFILIATE
 244-2729  Robert L. Schooley M/C 047  INSTITUTE AFFILIATE
 244-2237  Cory D. Suski M/C 047  INSTITUTE AFFILIATE
 333-2567  James B. Whitfield M/C 118  INSTITUTE AFFILIATE

This list includes all persons in employee group A, B, C or D with an appointment in this department that is either non-zero percent or is designated as tenure/tenure-track faculty.
All addresses and phone numbers are taken from the EDW. Employees may correct any errors themselves by logging on to Nessie.


Copyright 2017 The Board of Trustees of the University of Illinois, All Rights Reserved